Stage

Winners announces for 2018 Sydney Theatre Awards

By Krisinda Merhi January 23, 2019

A total 34 awards were presented

The winners of the 2018 Sydney Theatre Awards were announced earlier this week, with 34 Awards presented, shared between 16 productions which played in Sydney during 2018. 

Over 450 members of the Sydney theatre community packed the York Theatre at the Seymour Centre to celebrate. 

Best Mainstage Production was awarded to Sydney Theatre Company’s 'The Harp in the South: Part One and Part Two', which also won Best Direction of a Mainstage Production (Kip Williams) and Best New Australian Work (Kate Mulvany). 

Best Independent Production went to New Theatre’s 'Stupid F***ing Bird', which also won Best Female Supporting Actor in an Independent Production (Annie Stafford). 

Best Direction of an Independent Production went to Dino Dimitriadis for Apocalypse Theatre Company and Red Line Productions’ 'Metamorphoses', which won big with awards also gained for Best Costume Design (Jonathan Hindmarsh), Best Lighting Design (Benjamin Brockman) and Best Sound Design (Benjamin Brockman). 

Meanwhile in the musical categories, Best Musical went to 'Cry-Baby', produced by LPD in association with Hayes Theatre Co.

Best Performance by a Female Actor in a Musical went to Ashleigh Rubenach for her role in 'Cry Baby'

Best Male Actor in a Leading Role in a Musical was awarded to Ryan Gonzalez ('In the Heights'). 

The Best Newcomer Award went to Justin Amankwah ('The Flick'). 

The Sydney Theatre Award for Lifetime Achievement was presented to Riverside Theatres, Parramatta Director Robert Love, a champion of the arts in Western Sydney. 

Robert’s 45-year career began as trainee director for the Old Tote and ATYP before he founded theatre-in-education company Toe Truck Theatre in 1976. Since then he has been General Manager of the Seymour Centre, the State Theatre Company of South Australia and Sydney Theatre Company, before being appointed to his position at Riverside Theatres in 2000. 

But the night wasn’t all award ceremonies– there were also performances by Casey Donovan, and cast members of the musicals Muriel’s Wedding and The Book of Mormon. 

The full list of winners for the 2018 Sydney Theatre Awards is as follows: 

BEST MAINSTAGE PRODUCTION 

The Harp in the South (Sydney Theatre Company) 

BEST INDEPENDENT PRODUCTION 

Stupid F***ing Bird (New Theatre) 

BEST DIRECTION OF A MAINSTAGE PRODUCTION 

Kip Williams (Harp in the South) 

BEST DIRECTION OF AN INDEPENDENT PRODUCTION 

Dino Dimitriadis (Metamorphoses) 

BEST FEMALE ACTOR IN A LEADING ROLE IN A MAINSTAGE PRODUCTION 

Claire Lovering (The Feather in the Web) 

BEST MALE ACTOR IN A LEADING ROLE IN A MAINSTAGE PRODUCTION 

Hugo Weaving (The Resistible Rise of Arturo Ui) 

BEST FEMALE ACTOR IN A LEADING ROLE IN AN INDEPENDENT PRODUCTION 

Nikki Shiels (They Divided the Sky) 

BEST MALE ACTOR IN A LEADING ROLE IN AN INDEPENDENT PRODUCTION 

Justin Amankwah (The Flick) 

BEST FEMALE ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN A MAINSTAGE PRODUCTION 

Kate Box (Top Girls) 

BEST MALE ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN A MAINSTAGE PRODUCTION 

Mitchell Butel (The Resistible Rise of Arturo Ui) 

BEST FEMALE ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN AN INDEPENDENT PRODUCTION 

Annie Stafford (Stupid Fucking Bird) 

BEST MALE ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN AN INDEPENDENT PRODUCTION 

Damon Manns (The Rolling Stone) 

BEST STAGE DESIGN OF A MAINSTAGE PRODUCTION 

Robert Cousins (The Resistible Rise of Arturo Ui) 

BEST STAGE DESIGN OF AN INDEPENDENT PRODUCTION 

Isabel Hudson (Cry-Baby) 

BEST COSTUME DESIGN OF A MAINSTAGE PRODUCTION 

Renée Mulder (Top Girls) 

BEST COSTUME DESIGN OF AN INDEPENDENT PRODUCTION 

Jonathan Hindmarsh (Metamorphoses) 

BEST LIGHTING DESIGN OF A MAINSTAGE PRODUCTION 

Verity Hampson (Blackie Blackie Brown) 

BEST LIGHTING DESIGN OF AN INDEPENDENT PRODUCTION 

Benjamin Brockman (Metamorphoses) 

BEST SOUND DESIGN OF A MAINSTAGE PRODUCTION 

Stefan Gregory (The Resistible Rise of Arturo Ui) 

BEST ORIGINAL SCORE OF A MAINSTAGE PRODUCTION 

William Barton (The Long Forgotten Dream)

BEST SOUND DESIGN OF AN INDEPENDENT PRODUCTION 

Ben Pierpoint (Metamorphoses) 

BEST NEW AUSTRALIAN WORK 

The Harp in the South (Kate Mulvany) 

BEST NEWCOMER 

Justin Amankwah (The Flick) 

BEST PRODUCTION OF A MUSICAL 

Cry-Baby (LPD in association with Hayes Theatre Co) 

BEST DIRECTION OF A MUSICAL 

Alexander Berlage (Cry-Baby) 

JUDITH JOHNSON AWARD FOR BEST PERFORMANCE BY A FEMALE ACTOR IN A MUSICAL 

Ashleigh Rubenach (Cry-Baby) 

JUDITH JOHNSON AWARD FOR BEST PERFORMANCE BY A MALE ACTOR IN A MUSICAL 

Ryan Gonzalez (In the Heights) 

BEST PERFORMANCE BY A FEMALE ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE IN A MUSICAL 

Zahra Newman (The Book of Mormon) 

BEST PERFORMANCE BY A MALE ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN A MUSICAL 

Rowan Witt (The Book of Mormon) 

BEST MUSICAL DIRECTION OF A MUSICAL 

Lucy Bermingham (In the Heights) 

BEST CHOREOGRAPHY IN A MUSICAL 

Amy Campbell (In the Heights) 

BEST CABARET PRODUCTION 

Since Ali Died (Omar Musa) 

BEST PRODUCTION FOR CHILDREN OR YOUNG PEOPLE 

Josephine Wants to Dance (Monkey Baa) 

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD 

Robert Love

Images: Cry-Baby / Robert-Catto.